Preferencje podatkowe spółek wspierających Ukraińców
Jakie są preferencje podatkowe dla spółek opodatkowanych CIT wspierających Ukraińców?
Do końca grudnia 2022 r. Spółki opodatkowanie CIT-em Estońskim i udzielające pomocy humanitarnej obywatelom Ukrainy (za pośrednictwem innych podmiotów) mogą skorzystać z ulgi podatkowej. Umożliwia to Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 18 marca 2022 r. w sprawie zaniechania poboru ryczałtu od dochodów spółek w związku z przeciwdziałaniem skutkom działań wojennych na terytorium Ukrainy.
Zgodnie z treścią Rozporządzenia Ministerstwa Finansów, w sytuacji przekazania w formie darowizn lub nieodpłatnego świadczenia na rzecz podmiotów wymienionych w art. 38w ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, w celu przeciwdziałania skutkom działań wojennych na terytorium Ukrainy możliwe jest nie pobranie Estońskiego CIT-u. Zaniechanie ma zastosowanie do darowizn i nieodpłatnych świadczeń zrealizowanych w okresie od 24 lutego 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
Zgodnie z art. 38w ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podmiotami, na rzecz których spółki opodatkowane ryczałtem od dochodów spółek mogą przekazywać darowizny lub świadczyć nieodpłatne świadczenia w celu przekazania ich obywatelom Ukrainy są:
Zaniechanie poboru ryczałtu może objąć wszelkie świadczenia niezależnie od ich rodzaju, a zatem pieniężne, rzeczowe oraz nieodpłatne świadczenia przekazane lub realizowane na rzecz ww. podmiotów. Minister Finansów nie określił form pomocy, których dotyczy ulga, ze względu na spodziewaną dużą różnorodność, uzależnioną od sytuacji , w jakiej znalazł się dany uchodźca. Pomocą humanitarną może być zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych, tj. udostępnienie lokalu mieszkalnego, zapewnienie żywności. Pomocą taką może być w konkretnym przypadku sfinansowanie leczenia, czy też opłacenie nauki lub kursów pozwalających na zmianę kwalifikacji zawodowych.
Preferencja obowiązywać będzie w odniesieniu do dochodów z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą osiągniętych w okresie od 24 lutego 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
Rozporządzenie weszło w życie w dniu 19 marca 2022 r. i zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw nr 641.
Zgodnie z wprowadzonymi od 1 stycznia 2019 r. przepisami art. 119a par. 1 Ordynacji podatkowej, czynność nie skutkuje osiągnięciem korzyści podatkowej, jeżeli osiągnięcie tej korzyści, sprzecznej w danych okolicznościach z przedmiotem lub celem ustawy podatkowej lub jej przepisu, było głównym lub jednym z głównych celów jej dokonania, a sposób działania był sztuczny. Dostępne rozwiązania prawne należy zatem każdorazowo dostosowywać do indywidualnych potrzeb biznesowych, tak aby nie narazić się na zarzut działania sztucznego, sprzecznego w danych okolicznościach z przedmiotem i celem przepisu ustawy podatkowej. Dokładne znaczenie tych wskazań normatywnych warto w każdym wypadku skonsultować z radcą prawnym, adwokatem bądź doradcą podatkowym.